top of page

Defendo

A Defendo egy eredetileg rendőrségi célokra kifejlesztett, majd a későbbiek folyamán katonai közelharcra átalakított, önvédelmi rendszer. Napjainkban az önvédelmi szempontok vannak előtérbe helyezve az oktatás során úgy, hogy az adott ország önvédelemről alkotott jogi elvárásaiba beilleszthető legyen. A lehetőségek skálája viszont igen széles, mert a Defendo egy nagyon egyszerű, mégis jól alakítható rendszer, így bárki hatásosan tudja alkalmazni, a rendőrtől a katonán át a civil állampolgárig. Megalkotásánál a hatásos működés, és a nagy stressz alatti alkalmazhatóság volt a két fő szempont.

forrás: www.defendo.hu

Technikák

 

A Defendo egyáltalán nem új keletű rendszer; technikái megtalálhatók több ezer év távlatában szinte az összes harci alakulatnál: a görögök, a rómaiak, a középkori lovagok, majd az első, és második világháborús katonai közelharcoktató könyvek mind hasonló, vagy ugyanolyan technikát alkalmaztak. Plágiumról szó nincs, hiszen egy technikát nem lehet kisajátítani, maximum a technikák rendszerbe foglalását lehet adott személyhez, vagy csoporthoz kötni. Amíg az embernek két keze, két lába, és egy feje van, új dolgot nem lehet kitalálni, ha igazán egyszerű és működőképes technikákat keresünk.

Történelem

 

A Defendo-t a szükség hívta életre. Az 1920-as években, Shanghai a világ legveszélyesebb városai közé tartozott, annyira rossz volt a közbiztonság. A rendőrök maguk is komoly veszélynek voltak kitéve, minden egyes igazoltatáskor, illetve letartóztatáskor, így a rendőrök munka közbeni sérülése, halála, mindennapos eseménynek számított. Ezen kívánt változtatni William Fairbairn, Shanghai brit rendőrkapitány-helyettese.

Fairbairn évekig gyűjtötte az adatokat a sikeres és sikertelen intézkedésekről, míg végül előállt egy új önvédelmi-, intézkedéstaktikai rendszerrel, a Defendu-val (Defend You: angolul azt jelenti: védd magad). A rendszer olyannyira bevált, hogy amikor a II. Világháborúban a szövetségesek egy gyorsan tanítható, mégis hatásos küzdőrendszert kerestek a katonáknak, William Fairbairnt kérték fel, hogy Skóciába áttelepülve, oktassa a Defendu-t a különleges egységeknek, és a titkosszolgálatoknak, majd a háború végére már széles körben oktatták a szövetséges katonáknak.

A háború után, az addig egységes rendszert többen is magukkal vitték Britanniából, és a világ különböző pontjain oktatták, fejlesztették tovább. Később a Defendu-ból Defendo lett, és a világ ezen a néven fedezte fel ismét, a közelmúltban. A Defendo idősebb, és jóval nagyobb tapasztalattal rendelkezik, mint sok Távol-Keleti önvédelmi rendszer, csak sokáig a felszín alatt húzódott meg.

Fokozatok

 

A Magyar Defendo Intézet a Skandináv Defendo oktatási rendszerét alkalmazza, ami hat szintből áll:

    Hard Target
    Combat Tech I.
    Combat Tech II.
    Combat Tech III.
    S.T.A.R. I.
    S.T.A.R. II.

A Hard Target szint foglalkozik az alapokkal, és technikái, taktikái átívelnek az egész rendszeren, egészen a S.T.A.R. szintig, ahol már a fegyveres, és több támadó elleni védekezések oktatása zajlik. Az oktatók képzése három lépcsőben történik, de előtte minden oktatónak meg kell szereznie a sikeres tanulói fokozatokat is, illetve az oktatói fokozatok között is kivárási idők vannak, és folyamatos szakmai felügyelet.

 

Mindezek együttesen garantálják, hogy egy új tanuló, bárhol, bármelyik oktatótól kezd el tanulni a Magyar Defendo Intézetben, biztos lehet benne, hogy felkészült, és képzett oktató fogja végigvezetni a sikeres önvédelem megtanulásában.

Edzések:

Helyszín

Térkép

Kedd és Csütörtök 
17:30-19:30 Felnőtt Defendo edzés

 

SA GYM Miskolc
3530 Miskolc, Szent István u. 15/A

  • w-facebook

© Miskolci Önvédelmi Klub minden jog fentartva

forrás: www.defendo.hu

bottom of page